O dětské trampolíny je v posledních letech obrovský zájem. Ještě před deseti lety se prodávaly po kusech, dnes se jich zákazníkům odesílá mnohem více, některé e-shopy až stovky kusů za měsíc. Proč tomu tak je? Na to je jednoduchá odpověď, výrobky mají kladné reference především díky osobním zkušenostem. Šíří se pak mezi lidmi jako lavina a co je dobré a přínosné, se brzy uchytí. Výhodou je také přijatelná cena, navíc jde o nářadí využitelné jak dětmi, tak třeba i seniory, není nebezpečné a zdravotní přínos je nesporný.

dětská trampolína

Jestliže jsme tu nyní téma bezpečnosti otevřeli, chvíli se u něho zastavme. Na internetu se objevilo několik tvrdých kritik podložených statistickými údaji, jež svědčí v jejich neprospěch v souvislosti s nebezpečnými úrazy dětí. Na základě nevhodně interpretovaných poznatků pak dochází ke zkreslování údajů a deformaci skutečné hodnoty, kterou toto sportovní náčiní přináší.

Úrazy vznikají především z nedbalosti

Většina nepříjemností totiž vzniká z nedbalosti, z přeceňování vlastních schopností a z nedodržování doporučených postupů a pravidel. Statistika hovoří zajímavými čísly: Nejčastěji se dítě zraní při tělesné výchově ve školách a na sportovištích mimo domov, takových úrazů je zhruba jedna třetina. Druhou třetinou je pohyb bez dohledu dospělých osob a problematické jsou zejména in-line brusle, jízdní kola a také srážky s jinou osobou. Tento počet tvoří zhruba 65 procent veškerého počtu úrazů. Na trampolínách se zraní jen zlomek dětí a vždy jde o vyhrocené situace v důsledku nesprávného používání nářadí. Tyto jevy vznikají:

skoky na trampolíně

  • Ve formě odřenin o nekvalitní ochrannou síť.
  • Zlomeninami nohou při dopadu druhé osoby při skákání. Bezpečnostní pravidla přitom jasně upozorňují na fakt, že skákat by měl na nářadí jen jeden člověk, a to platí i pro děti.
  • Komplikovanými otřesy mozku a frakturami lebky, opět při pádu více dětí na sebe na dopadové ploše.
  • Pády mimo trampolínu na beton, dlažbu nebo udusaný trávník ve chvíli, kdy schází ochranná síť.
  • Dopady na tvrdé a ostré hrany hraček, mobilních telefonů a dalších věcí, které na nářadí nepatří.
  • Vdechnutím zbytku jídla nebo nápoje, dokonce i žvýkačky v průběhu skákání.

Ohodnoťte příspěvek